Dalie ogrodowe: zasady uprawy egzotycznych roślin

przez | 2020-03-02

Dalia, georginia to rodzaj rośliny należący do rodziny astrowatych. Ta bulwiasta roślina pochodzi z Ameryki Środkowej – Meksyku i Gwatemali. Nazwę wywodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Andersa Dahla. Uprawiana jest jako roślina ozdobna. Do Europy sprowadzona w XVIII wieku. Znajdziemy odmiany rosnące do 20 cm oraz osiągające 2 metry wysokości. dalie ogrodoweCharakteryzują się ogromną paletą barw oraz wielkością kwiatów, co dowodzi ich ogromnej różnorodności. Rozróżnia się kilka grup dalii, które różnią się od siebie wyglądem kwiatu oraz wysokością: dalie karłowe, dalie pomponowe, dalie strzępiaste, dalie dekoracyjne i inne. Kwiaty zebrane w koszyki zwabiają owady zapylające. Są łatwe w uprawie, dlatego świetnie nadają się nawet dla początkujących ogrodników.

Dalie: stanowisko i podłoże

Wybierając stanowisko dla dalii pamiętajmy, że rośliny te lubią słońce, ale tolerują również lekki półcień. Wymagają żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej gleby. Odmiany wysokie będą wymagały podpór, dlatego też nie sadzimy ich w wietrznym miejscu, gdyż mogą być połamane.

Dalie: sadzenie i uprawa

Dalie rozmnażamy przez podział karp, z ukorzenionych pędów, sadzonek zielnych, a także z nasion (d. Mignon). Sadzenie karp dalii do gruntu przypada na końcówkę kwietnia i początek maja. Jednak już w marcu możemy wysadzać dalie, np. do donic, czy skrzyni w celu, tzw. podpędzenia roślin. Kiedy wypuszczą pędy możemy je hartować wynosząc na zewnątrz. Pamiętajmy o zabezpieczaniu lub wnoszeniu ich na noc do pomieszczenia, gdyż są bardzo wrażliwe na chłód i przymrozki. Sadzimy je tak, by szyjki korzeniowe były zagłębione w ziemi. Podczas wegetacji i kwitnienia dalie wymagają obfitego podlewania (nawet 10 l co drugi dzień u najwyższych odmian) zwłaszcza podczas upałów i suszy, a także nawożenia, ponieważ są bardzo ‚żarłoczne’. By przedłużyć okres kwitnienia należy codziennie, a przynajmniej co trzeci dzień usuwać przekwitłe kwiatostany. Pobudzi to rośliny do wypuszczenia nowych pąków kwiatowych.karpa dalii, bulwy dalii

Dalie: wykopywanie i przechowywanie

Karpy dalii wykopujemy przed nadejściem mrozów. Najlepiej robić to po pierwszym przymrozku, gdy liście i pędy zostaną zważone przez mróz. Ścinamy pędy 10 cm nad ziemią, karpy wykopujemy i delikatnie otrzepujemy z ziemi. Osuszamy bulwy dalii i przechowujemy je przez okres zimy w pomieszczeniu o temperaturze około 5 stopni C. Można obsypać je delikatnie torfem. W trakcie zimy przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzać jak zimują dalie, usuwać i wyrzucać gnijące, pleśniejące części, by zminimalizować pojawienie się chorób grzybowych.

 

Przeczytaj również:

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments