Krokusy: ogólne zasady uprawy tych pięknych roślin

przez | 2020-02-26

Krokusy są barwnymi akcentami wiosennego, a także jesiennego ogrodu. Są roślinami bulwiastymi zaliczającymi się do rodziny kosaćcowatych. Należy do nich około 80 gatunków, typowym jest szafran uprawny (Crocus sativus L.). Szczególnie cieszą wczesną wiosną, gdy w ogrodzie jest jeszcze mało kolorów. Nie przeszkadza im śnieg, spod którego przebijają się ogrzane promieniami słonecznymi. W naszych ogrodach uprawiamy głównie wiosenne gatunki krokusów, jednak znajdziemy również wiele odmian jesiennych. Warto to zmienić i zadbać o większe zróżnicowanie krokusów w ogrodzie.

krokusy na rabacie przed domem, krokusy: ogólne zasady uprawy

Gatunki krokusów z uwzględnieniem pory kwitnienia

Krokusy wiosenne: kwitną od marca do kwietnia – Crocus angustifolius (krokus wąskolistny), Crocus chrysanthus (szafran złoty), Crocus imperati (szafran cesarski), Crocus tommasinianus (szafran Tommasiniego), Corcus vernus (szafran wiosenny), Crocus sieberi (szafran Siebera), liczne mieszańce.

Krokusy jesienne: kwitną od września do października – Crocus medius (szafran średni), Crocus dativus (szafran uprawny), Crocus speciosus (szafran okazały), Crocus ochroleucus (szafran bladożółty), Crocus kotschyanus  syn. Crocus Donatus (szafran turecki (pasiasty).

Termin sadzenia krokusów

Gatunki wiosenne sadzimy od połowy września do końca października.

Gatunki jesienne sadzimy w pierwszej połowie sierpnia.

Wymagania krokusów

By cieszyć się obfitym kwitnieniem krokusów, najważniejsze jest wybranie dla nich odpowiedniego stanowiska. Najlepiej wybrać stanowisko słoneczne lub lekko półcieniste. Warto sadzić je pod koronami rozłożystych drzew lub krzewów liściastych. Wiosną będą miały dostęp do promieni słonecznych, a gdy drzewa wypuszczą liście krokusy będą mogły przejść okres spoczynku w cieniu tych roślin. Należy zwrócić uwagę na podłoże, w którym sadzimy krokusy. Powinno być żyzne, przepuszczalne, próchniczne, lekko kwaśne, warto sadzić je w ziemi liściowej. Na takim podłożu krokusy będą dobrze rosły i rozmnażały się. Ze względu na podatność krokusów na choroby grzybowe nie sadzimy ich w miejscu, gdzie wcześniej rosły frezje i mieczyki.

ogólne zasady uprawy krokusów krokusy w wiosennym ogrodzie, krokusy: ogólne zasady uprawy

Sadzenie krokusów wiosennych i jesiennych

Kupujemy krokusy o odpowiedniej porze sadzenia dla danego gatunku. Przed sadzeniem należy dokładnie oczyścić miejsce z chwastów, kamieni i innych zanieczyszczeń. Spulchniamy podłoże przynajmniej na głębokość 20 cm i wzbogacamy je dobrze rozłożonym kompostem. Bulwki krokusów sadzimy w grupach od kilku do kilkunastu sztuk w odstępach około 5 cm. Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości bulwek, ale powinna wynosić ich trzykrotność, tj. około 5-10 cm.

Ochrona przed zimą

By ochronić nowo posadzone bulwki krokusów przed chłodem, jednocześnie dając im możliwość lepszego ukorzenienia się warto okryć je igliwiem. Poza tym takie okrycie dobrze zabezpieczy je przed mrozem w bezśnieżną zimę.

Rozmnażanie krokusów

Co kilka lat silnie zagęszczone kępki krokusów można rozsadzić. Wykopujemy je po przekwitnięciu i przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu do jesiennego terminu sadzenia. Krokusy, które kwitną w naszych ogrodach rozmnażają się również przez nasiona. Jeśli będziemy mieli szczęście podczas kolejnej wiosny nasiona wykiełkują, a nowe rośliny zakwitną w 3 roku.

krokusy w słońcu

Nawożenie krokusów

Jeśli nie chcemy używać nawozów sztucznych najlepiej wybrać biohumus w płynie. Taką cieczą podlewamy krokusy raz na 1-2 tygodnie od przekwitnięcia do czasu zasuszenia liści. Jednak najlepiej zastosować nawóz naturalny – kompost. Stosujemy go, gdy krokusy mają liście.

Krokusy w ogrodzie

Wybierając stanowisko dla krokusów należy pamiętać o ich towarzystwie. Po przekwitnięciu zostaje po nich puste krokusymiejsce, a więc należy sadzić je pomiędzy innymi roślinami. Krokusy wiosenne doskonale wyglądają w otoczeniu pierwiosnków, przylaszczek, roślin skalnych, czy przebiśniegów. Krokusy jesienne będą dobrym uzupełnieniem dla zimowitów.

Można stworzyć polanę krokusową. W tym przypadku należy pamiętać o tym, by nie kosić miejsca, w którym rosną krokusy. Do początku czerwca liście powinny zaschnąć, a wtedy można normalnie kosić trawnik.

krokus jesienny, crocus speciosus

Krokus jesienny Crocus Speciosus

Warto wiedzieć: W Polsce, w stanie dzikim, występuje jeden gatunek rodzaju – szarfan spiski (Crocus scepusiensis), którego możemy podziwiać, m.in. w Tatrach oraz Karpatach Zachodnich. Już od marca można ujrzeć polany, które pokryte są „morzem” kwitnących krokusów. Najpopularniejszym miejscem w Polsce, gdzie zobaczymy wiosenny spektakl z krokusami w roli głównej znajduje się na Polanie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Trzeba pamiętać o tym, że ta niewielka roślina to jeden z najpiękniejszych zwiastunów wiosny, objęty całkowitą ochroną. Pod żadnym pozorem NIE WOLNO zbierać kwiatów, a tym bardziej wykopywać ich.

Szafran to najdroższa przyprawa świata nie ze względu na trudność uprawy krokusów, gdyż ta jest niezwykle łatwa, a ze względu na ilość kwiatów potrzebną do uzyskania kilograma żółto-pomarańczowego proszku, będącego w istocie słupkami kwiatów krokusa. Potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów. W efekcie szafran osiąga ceny wyższe od złota.

krokus jesienny, krokus jesienny albus, crocus speciosus albus,

Krokus jesienny Crocus Speciosus Albus

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments