Przebiśniegi piękne zwiastuny wiosny

przez | 2020-03-06

Przebiśniegi piękne zwiastuny wiosny z łac. (Galanthus nivalis) z gr. galanthus – „mleczny kwiat”, nivalis – „śnieżny” są jednymi z pierwszych kwiatów wiosny. Choć wyglądają na delikatne, są wytrzymałe i potrafią przebić się przez warstwy rozmarzającego śniegu. Pochodzą z Europy i znaleźć je możemy w stanie dzikim również w Polsce (są pod częściową ochroną gatunkową).

przebiśniegi piękne zwiastuny wiosny

Charakterystyka rośliny

Przebiśniegi są roślinami cebulowymi, należą do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), do których zaliczamy także okazały amarylis. Osiągają 10-20 cm wysokości, zależnie od regionu kwitną od stycznia do kwietnia. Kwiaty zwisają, natomiast płatki kwiatów dzielą się na wewnętrzne (krótsze) oraz zewnętrzne (dłuższe). Uroku przebiśniegom dodają zielone, sercowate plamki kończące wewnętrzne płatki kwiatów. Liście przebiśniegów są wąskie, szablaste, szarozielone, zwykle wyrastają po dwa-cztery z jednej cebulki. Warto wiedzieć, że drobne i delikatne przebiśniegi są pachnące. Ponadto jako pierwsze rośliny pojawiające się na przedwiośniu są źródłem pyłku dla pszczół. Kwitnienie trwa zazwyczaj około 10 dni ale gdy powraca chłodniejsza aura, kwitnienie może potrwać dłużej. W ciepłe dni płatki są rozłożone, a gdy wraca zimno składają się aby ochronić słupek i pręciki.

Uprawa przebiśniegów

Przebiśniegi są bardzo łatwe w uprawie. Lubią żyzną, próchniczną oraz wilgotna ziemię. Jeśli w ogrodzie mamy zwięzłą glebę warto rozluźnić ją piaskiem lub na dno wsypać drenaż. Rośliny nie mają specjalnych wymagań do odczynu gleby. Stanowisko powinno być chłodne i w półcieniste, najlepiej pod koronami drzew i krzewów liściastych. Ponadto przebiśniegi są w pełni mrozoodporne.

Sadzenie przebiśniegów

Cebulki przebiśniegów znajdziemy w sklepach ogrodniczych głównie jesienią, kiedy jest ich największy dostęp. Jednak rośliny możemy sadzić również wiosną. Przez wielu jest to korzystniejszy termin, gdy kwiaty przekwitną, ale liście są jeszcze zielone, który pozwoli na lepszy rozwój. przebiśniegi piękny zwiastun wiosny

Przebiśniegi najlepiej wyglądają w kępach po kilkanaście roślin. Cebulki umieszcza się w glebie na głębokości 5-6 cm, w odstępach co 6-7 cm. Sadząc cebulki, należy zwracać szczególną uwagę, aby skierowane były one ostrym wierzchołkiem ku górze. Po zasadzeniu zagon należy obficie podlać oraz oznaczyć, by nie uszkodzić roślin podczas prac porządkowych.

Zabiegi pielęgnacyjne przebiśniegów

Z racji tego, że rośliny te kwitną na przedwiośniu, kiedy w glebie jest wiele wilgoci, nie musimy ich podlewać. Nie musimy również ich nawozić jeśli posadziliśmy je w żyznym podłożu. Jesienią w miejscu, w którym rosną przebiśniegi warto jedynie rozłożyć warstwę kompostu.

Przebiśniegi nie potrzebują żadnej specjalnej pielęgnacji, lecz częstym błędem jest usuwanie ich liści po przekwitnięciu kwiatów. Tymczasem, w zielonych częściach rośliny zachodzi proces fotosyntezy, który wzmacnia cebulki i pozwala się im lepiej rozwijać. Liści pozbywać się można dopiero, gdy pożółkną i zaschną.

Jeśli wybraliśmy dobre miejsce dla przebiśniegów – pod koronami drzew i krzewów liściastych, spod których nie wygrabia się wszystkich liści – możemy w ogóle ich nie przesadzać. Po wielu latach utworzą piękny, duży i zwarty dywan kwitnących roślin.

Rozmnażanie przebiśniegów

Jest to czynność łatwa, którą wykonujemy poprzez podział cebulek lub wysiew nasion (można zebrać nasiona albo poczekać, aż roślina sama się wysieje). Jeśli w naszym ogrodzie mamy duże grupy przebiśniegów lub chcemy przenieść je w inne miejsce w ogrodzie, wówczas rośliny dzielimy na mniejsze tuż po kwitnieniu, kiedy liście są jeszcze zielone. Oddziela się wówczas cebulki potomne i sadzi na nowym stanowisku. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.

Choroby i szkodniki

Przebiśniegi są odporne na choroby. W przypadku ciężkiej, słabo przewietrzonej gleby cebulkom zagrażają głównie choroby grzybowe, takie jak szara pleśń, która następnie uszkadza liście. Mogą też pojawić się szkodniki – poskrzypki (czerwone niewielkie chrząszcze, które żerują na liściach) i pobzygi narcyzówki – muchówki, atakujące cebule.

Inne odmiany

  • ’Flore Pleno’ – kwiaty pełne, nie wytwarza nasion;
  • ’Maximus’ – odmiana o dużych kwiatach;
  • ’Pusey Green Tips’ – zielone plamki również na zewnętrznych płatkach;
  • ’Snow White’s Gnome’ – miniaturowe, całkowicie białe.

Ciekawostki

Inne nazwy pod jakimi znane są przebiśniegi: przebiśnieg pospolity, przebiśnieg zwyczajny, gładysz, śniegulka, śnieguła.

Kwiaty przebiśniegów zwiastują rychłe nadejście wiosny.

Wszystkie części rośliny są lekko trujące.

W XIX i XX wieku wierzono powszechnie, że zrywanie śnieżyczek sprowadzić może śmierć w rodzinie, a w najlepszym przypadku spowoduje, że mleko krowie będzie wodniste.

Z przebiśniegów jest pozyskiwana galantamina, wykorzystywana do produkcji leków, stosowanych do leczenia chorób neurologicznych oraz likoryna, działająca przeciwwirusowo.

Czytaj również:

 

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments