Liliowce: uprawa i zastosowanie w ogrodzie

przez | 2020-03-02

Liliowce (Hemerocallis) zwane również dziennicami, czy kwiatami jednego dnia to jedne z najczęściej spotykanych bylin w naszych ogrodach. Ich naturalne stanowiska znajdują się w południowej Europie oraz w Azji wschodniej. Rośliny te są efektowne oraz bardzo łatwe w uprawie. Wraz z innymi roślinami mogą stworzyć wspaniałe kompozycje na rabatach. Podpowiem jakie warunki należy zapewnić tym kwitnącym bylinom.

liliowiec, liliowce zasady uprawy

Liliowiec Hemerocallis 'Elegant Candy’

Liliowce swoją popularność zdobyły dzięki łatwości uprawy oraz przepięknym, często pachnącym kwiatom. Kwiaty w kolorach tęczy, dwubarwne, jednokolorowe, z karbowanymi płatkami, czy tzw. pajęcze szturmem zdobyły serca zarówno zapalonych ogrodników, jak i amatorów ogrodnictwa. Coraz nowsze odmiany podbijają ogrody przydomowe, ale również miejskie nasadzenia. Liliowce charakteryzują się niskimi wymaganiami uprawowymi. Przy okazji są długowieczne – w jednym miejscu bez odmładzania mogą rosnąć nawet dwadzieścia-trzydzieści lat tworząc rozległe karpy.

Liliowce – uprawa: stanowisko oraz podłoże

Do uprawy liliowców najlepiej wybrać stanowisko słoneczne lub półcieniste. Dzięki takim warunkom uprawy już po kilku latach uzyskamy spore kępy pięknie kwitnącej rośliny. Jednak byliny te nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie są wymagające, nie chorują, dlatego mogą być uprawiane również na innych stanowiskach. Można sadzić je w cieniu, jednak ich kwitnienie będzie wtedy mniejsze i krótsze.

liliowiec

Liliowiec Hemerocallis 'Moonlit Masquerade’

Liliowce najlepiej sadzić w głęboko przekopanej, żyznej i lekko wilgotnej glebie. Dzięki swym mięsistym korzeniom, w których magazynują wodę są wytrzymałe na suszę. Możemy je sadzić w luźnym i przepuszczalnym podłożu. Liliowce tolerują także podmokłe tereny, dlatego z powodzeniem możemy sadzić je obok zbiorników wodnych, czy strumieni (jeśli takie mamy na swej działce).

Liliowce – uprawa: rozmnażanie

Łatwość rozmnażania jest jedną z zalet liliowców. Młode sadzonki bez problemu pozyskamy przez podział karp (wiosną lub jesienią). Już roczna lub dwuletnia roślina wytworzy silne przyrosty, które możemy oddzielić od rośliny matecznej.

Innym sposobem rozmnażania liliowców jest wysiew nasion. W tym przypadku otrzymamy nową krzyżówkę, która będzie miała cechy roślin matecznych. Kwitnienie takiej rośliny uzyskamy po około trzech latach, ale może trafić nam się prawdziwa perełka. W taki sposób w szkółkach powstają cały czas nowe odmiany tych kwitnących bylin.liliowce rozmnażanie rozmnażanie liliowców

Z lewej karpa przez podziałem; z prawem karpa po podziale – każda roślina zbuduje nową karpę w ciągu 2-3 lat

Liliowce: choroby, szkodniki

Jak już wcześniej wspomniałem liliowce raczej nie chorują. Rosnącym w bardzo suchym podłożu liliowcom mogą czasem zagrażać przędziorki, natomiast ze względu na swe mięsiste bulwy w zimie mogą być zjadane przez nornice.

Liliowce: zastosowanie

liliowiec, liliowce uprawa i zastosowanie

Liliowiec Hemerocallis 'Night Beacon’

Liliowce to rośliny, dzięki którym na swoich rabatach stworzymy wspaniałe, naturalistyczne kompozycje. Wyższe odmiany doskonale sprawdzą się w połączeniu traw, wysokich bylin, a także w pobliżu krzewów. Niskie odmiany doskonale nadają się na obwódki lub do uprawy w pojemnikach. Liliowce rozpoczynają swoje kwitnienie głównie w czerwcu i lipcu. Choć są kwiatami jednego dnia ich spektakl kwitnienia trwa nawet do 8 tygodniu. To za sprawą tego, że na jednym pędzie znajduje się kilkanaście pąków kwiatowych, które sukcesywnie rozkwitają. Wczesną odmianą liliowca jest, tzw. liliowiec majowy o przepięknych, czysto-żółtych kwiatach. Można go łączyć z kwitnącymi w tym czasie tulipanami lub czosnkami.

liliowiec

Liliowiec majowy

 

Sprawdź również:

 

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments