Archiwum miesiąca: luty 2020

Krokusy: ogólne zasady uprawy tych pięknych roślin

Krokusy są barwnymi akcentami wiosennego, a także jesiennego ogrodu. Są roślinami bulwiastymi zaliczającymi się do rodziny kosaćcowatych. Należy do nich około 80 gatunków, typowym jest szafran uprawny (Crocus sativus L.). Szczególnie cieszą wczesną wiosną, gdy w ogrodzie jest jeszcze mało kolorów. Nie przeszkadza im śnieg, spod którego przebijają się ogrzane promieniami słonecznymi. W naszych ogrodach uprawiamy… Dowiedz się więcej »

Cięcie borówki amerykańskiej: jak i kiedy przycinamy?

Systematyczne przycinanie borówki wysokiej, szerzej znanej pod nazwą amerykańskiej (Vaccinium corymbosum) jest bardzo ważnym zabiegiem w uprawie tych krzewów owocowych. Poniżej opiszę konieczne zabiegi, by krzew nie tylko ładnie rósł, ale również kwitł i owocował. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy powinno przycinać się krzewy borówki? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: TAK! Regularne przycinanie pędów borówki amerykańskiej… Dowiedz się więcej »

Wysiew nasion – czyli produkcja własnej rozsady

Wszystkich, którzy lubią grzebać w ziemi ucieszy fakt, że nadszedł już czas na pierwsze wysiewy. Połowa lutego to doskonały termin na siew większości roślin. Prawdopodobnie część z „zielono zakręconych” już poczyniła pierwsze siewy. Być może nawet już przeszła do pikowania rozsad. Oczywiście jeśli w domu, na parapecie zapewni się odpowiednie warunki świetlne, temperaturę oraz wilgotność… Dowiedz się więcej »

Kalendarz ogrodnika: co robimy w ogrodzie w lutym?

Gdy dzień staje się dłuższy, a słońce zaczyna przygrzewać w kalendarzu ogrodnika pojawiają się pierwsze prace ogrodowe. Oprócz doglądania działki, obserwacji buszujących w karmniku ptaków, możemy robić wysiewy na własne rozsady. „Wiosna na parapecie” przybliża nas do tej wyczekiwanej, gdy za oknem jeszcze śnieg, czy mróz. W lutym, gdy tylko pogoda dopisuje mamy już więcej… Dowiedz się więcej »

Zacznijmy od początku…

…w miejscu, w którym chciałbym Was przywitać. Cześć! Od dłuższego czasu w mojej głowie kiełkował pomysł na stworzenie własnego bloga ogrodniczego. Zapytacie: dlaczego? Przede wszystkim chciałem dzielić się z Wami tym co piszczy w moich zielonych rabatach. Bez wątpienia kolejnym ważnym powodem był problem ze znalezieniem szczegółowych informacji ogrodniczych w jednym miejscu. By znaleźć wyczerpujące… Dowiedz się więcej »